Bay Bridge has the look of a family heirloom and the feel of brand-new upholstery. Look closer and you’ll notice all the vintage details: tightly rolled arms, a rounded front rail, back and side panels lined with welt cord, and round bun feet.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Bay Bridge |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square feather with welt (20H x 20W)2 square feather with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 55.78 |
| Carton Weight | 146 lb |
| Product Weight | 146 lb |
| Carton Volume | 55.780 |
| Carton Weight | 146.000 lb |