This old-world style has all the benefits of new-world construction. Bexley’s traditional frame features an elegantly curved back, padded rolled arms, and bun feet. Bexley’s plush cushions and extraordinary construction ensure a lifetime of comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Bexley |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), Nailhead Trim, Custom Wood Finish, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square feather with welt (20H x 20W)2 square feather with welt (17H x 17W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Antique Gold (E) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 66.00 |
| Carton Weight | 164 lb |
| Product Weight | 164 lb |
| Carton Volume | 66.000 |
| Carton Weight | 164.000 lb |