Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 90 in and 228.6 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 22.2 |
| Cubes | 107.3 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 2792-CS7 |
| Date Introduced | October 2014 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 2792-234 |
| Fabric Shown | 2792-234 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Featuredwaysku | B7277A|B7277C |
| Instock | Yes |
| Made To Order | Yes |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 96 |
| Product Name Search | Candace Fabric Sofa |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 90 in and 228.6 cm |
| Shipping Weight | 205.0 |
| Total Shipping Weight | 205.0 |
| Website Material | Fabric |
| Optionlink | B7277, B7277C, B7277D, B7277X, B7277Y, B7277YX and B7297A |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Qty On Hand | 4 |