Defined by low arms, deep seating and elegant, tapered legs, the clean-lined Carlie sofa is the perfect combination of comfort and style. Modern design is highlighted in the track arms and sleek lines. Luxe feather down creates a compelling plush look in the bench seat and three back cushions.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.5 in and 57.15 cm |
|---|---|
| Ba | 85 in and 215.9 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Box-edge weltless border |
| Com | 22.2 |
| Cubes | 90.51 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Fabric | 1104-000 |
| Fabric Shown | 1104-000 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 94.5 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 23.5 in and 59.69 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 175.0 |
| Total Shipping Weight | 175.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Seat Width | 85 in and 215.9 cm |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 45 in (114.3 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Width | 94.5 in (240.03 cm) |
| Box-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Track arm | Yes |