Meet modern comfort. Clean curves, impeccable tailoring and a soft cushion, this sofa has an elevated, vintage European-inspired look. Upholstered in Crypton® performance fabric, specially engineered for protection against stains, moisture and odor.
Product Details
| Weight (kg) | 76 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 167.55 lb |
| Volume (cu. ft.) | 76.7 cu. ft. |
| Volume (m³) | 2.172 m³ |
| Color | Crypton Nomad Mushroom, Black Parawood |
| Material | 92% Polyester, 8% Flax/Linen, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 100.00″w x 41.25″d x 30.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 254.0 cm w x 104.8 cm d x 78.1 cm h |