Superbly crafted for comfort, the Dakota leather sofa delivers a sophisticated modern style. The streamlined design features chic track arms and clean contemporary lines that convey a simple elegance. Gracious scale, sumptuous down cushions and four standard throw pillows enhance the luxury.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26.5 in and 67.31 cm |
|---|---|
| Ba | 93 in and 236.22 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Col | 223.5 |
| Cubes | 84.22 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Date Introduced | October 2019 |
| Division | Upholstery |
| Leather | 218-002 |
| Leather Shown | 218-002 |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 31.5 |
| Overall Product Width | 100 |
| Product Name Search | Dakota Leather Sofa |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 26.5 in and 67.31 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 210.0 |
| Total Shipping Weight | 210.0 |
| Website Material | Leather |