Dana is current and stylish, yet simple enough to withstand the test of time. This modestly scaled style is a great option for small spaces. With a tightly padded back, tailored roll arms and tall tapered feet, Dana fits classic touches into a streamlined design that lends openness to any space.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Dana |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Removable Seat Cushion(s), Heavy-Thread Stitching, and Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 53.06 |
| Carton Weight | 108 lb |
| Product Weight | 108 lb |
| Carton Volume | 53.060 |
| Carton Weight | 108.000 lb |