Bench-style seating with a modern, cutout effect creates a striking look. Designed with S-spring construction and a thick bench cushion for laid-back comfort supported by a solid pine frame. Upholstered in textural Crypton® performance fabric that’s specially engineered for protection against stains, moisture and odor.
Product Details
| Weight (kg) | 72 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 159.61 lb |
| Volume (cu. ft.) | 75.86 cu. ft. |
| Volume (m³) | 2.148 m³ |
| Color | Crypton Nomad Mushroom |
| Material | 92% Polyester, 8% Flax/Linen |
| Dimensions (Imperial, inch) | 105.00″w x 37.50″d x 31.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 266.7 cm w x 95.2 cm d x 80.0 cm h |