Indulge in the embrace of timeless elegance with the Dempsey sofa, a testament to both comfort and style. This plush and curvy tight back frame is balanced with square arms, clean lines and a welt cording detail for a touch of refinement. Customize Dempsey with leather upholstery and wood finish options to elevate your living space and immerse yourself in unmatched comfort.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Dempsey |
|---|---|
| Features | Non-Power and 3-Cushion |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 51.38 |
| Carton Weight | 111 lb |
| Product Weight | 111 lb |
| Carton Volume | 51.380 |
| Carton Weight | 111.000 lb |