Slim tapered arms and a tightly padded back make Digby feel roomy even in smaller areas. Its exclamation-point arm is finished with a tall tapered leg to add visual height, and the tight back enhances the architectural feel of this style while offering surprising comfort.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Digby |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Removable Seat Cushion(s), and Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Type | Conversation Sofas |
| Carton Volume | 73.11 |
| Carton Weight | 162 lb |
| Product Weight | 162 lb |
| Carton Volume | 73.110 |
| Carton Weight | 162.000 lb |