Dress the room with Parisian vibes. With traditional button tufting and classic rolled arms, feather-blend seating is upholstered in neutral Alcala Wheat performance fabric for a warm, vintage feel with exposed parawood framing for a natural touch. Performance fabrics are specially created to withstand spills, stains, high traffic and wear, ensuring long-term comfort and unmatched durability.
Product Details
| Weight (kg) | 60 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 132.28 lb |
| Volume (cu. ft.) | 62.26 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.763 m³ |
| Color | Alcala Wheat, Distressed Natural |
| Material | 70% Polyester, 20% Viscose (Rayon), 10% Flax/Linen, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 91.00″w x 36.00″d x 29.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 231.1 cm w x 91.4 cm d x 75.6 cm h |