A traditional wingback design is reformed with more modern lines and deep comfort on the Germain power motion sofa. The back reclines and the footrest rises to offer a relaxing escape on the left and right seats, which the center seat remains stationary. The controls for each side seat can be found on the outer panel, along with a USB port for phones and tablets.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Ba | 84 in and 213.36 cm |
| Back Pillow | (3) Bustle back |
| Cubes | 96.96 |
| Fabric | 5571-002 |
| Fabric Shown | 5571-002 |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Motion Type | Powered |
| Overall Product Height | 38.5 |
| Overall Product Width | 97.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Power Motion Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 20.5 in and 52.07 cm |
| Shipping Weight | 346.0 |
| Total Shipping Weight | 346.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 84 in and 213.36 cm |
| Power foot/head rest | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Transitional style | Yes |
| USB port included | Yes |
| Bustle back | Yes |
| Block feet | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Shaped track arm | Yes |
| Depth | 40.5 in (102.87 cm) |
| Height | 38.5 in (97.79 cm) |
| Width | 97.5 in (247.65 cm) |
| Productionplant | Fully Made |