The Puro bed takes a traditional shelter design to new heights for comfort and style. The fully upholstered headboard wraps around at the corners and is supported by exposed wood feet in Smoke finish. Fully upholstered footboard and side rails continue the comfort story for a gorgeously inviting look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Shelter Bed |
|---|---|
| Bedsizes | Queen |
| Com | 19.75 |
| Finish Shown | WDF – A01 Smoke |
| Floor To Top Of Side Rail | 12.88 in and 32.72 cm |
| Interior Bed Height | 12.88 in and 32.72 cm |
| Kitted Skus | 321FR04, 321H04 |
| Overall Product Height | 61.81 |
| Overall Product Width | 66 |
| Pieces Shown | 321FR04 Puro Footboard/Side Rails and 321H04 Puro Headboard |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 219.0 |
| Sizelabel | Queen |
| Total Shipping Weight | 219.0 |
| Fully upholstered shelter headboard that wraps around at the corners teamed with fully upholstered footboard and side rails | Yes |
| Exposed wood feet in Smoke finish | Yes |
| Headboard cannot be used alone | Yes |
| Cubes | 57.03 |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Slat Height | 4.88 in and 12.4 cm |
| Top Of Slat | 8 in and 20.32 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 91.13 in (231.47 cm) |
| Height | 61.81 in (157 cm) |
| Width | 66 in (167.64 cm) |