Technology and modern style come together beautifully on the Kaya power motion chair from Bernhardt. Seated on engineered hardwood this chair has a tight seat, USB ports, power footrests, and more all upholstered in beautiful leather. Refined and stylish this chair will fit seamlessly into a casual or sophisticated setting.
Features
| Power Footrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 28 in and 71.12 cm |
| Back Pillow | (1) Bustle back |
| Cubes | 35.12 |
| Date Introduced | April 2020 |
| Division | Upholstery |
| Instock | Yes |
| Leather | 330-100 |
| Leather Shown | 330-100 |
| Made To Order | No |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 36.5 |
| Overall Product Width | 41 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Kaya Leather Power Motion Chair |
| Product Type | Power Motion Chair |
| Productionplant | Fully Made |
| Qty On Hand | 23 |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 138.0 |
| Total Shipping Weight | 138.0 |
| Website Material | Leather |