The Tori chair has a unique arm design, with a generous layer of cushioning wrapped around each side. A deep seat, plush back cushion and contrasting throw pillow combine to provide a modern comfort destination.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26.75 in and 67.95 cm |
|---|---|
| Ba | 24.00 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Roll front with 4″ boxing on sides |
| Cubes | 35.14 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1353-CS2 |
| Fabric | 1353-100 |
| Fabric Shown | 1353-100 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 28.50 |
| Overall Product Width | 42.50 |
| Product Type | Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 22.25 in and 56.52 cm |
| Seat Height | 17.00 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 100.0 |
| Total Shipping Weight | 100.0 |
| Website Material | Fabric |
| Optionlink | P7662 and P7662Y |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Block feet | Yes |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
| Welt detail | Yes |
| Wrapped track arm | Yes |
| Depth | 39.00 in (99.06 cm) |
| Height | 28.50 in (72.39 cm) |
| Width | 42.50 in (107.95 cm) |