The elegant Noel loveseat is distinguished by plush fabric and a handsome wooden frame with four tapered legs. The Noel will be a genuine statement piece in your living room.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27.75 in and 70.48 cm |
|---|---|
| Ba | 57.5 in and 146.05 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Cubes | 66.35 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1697-S25 |
| Date Introduced | January 2025 |
| Division | Upholstery |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 1697-012 |
| Fabric Shown | 1697-012 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 72.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Noel Fabric Loveseat |
| Product Type | Loveseat |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 25.25 in and 64.14 cm |
| Seat Height | 17.75 in and 45.09 cm |
| Shipping Weight | 140.0 |
| Total Shipping Weight | 140.0 |
| Website Material | Fabric |
| Box-edge border pillows | Yes |
| Modern style | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Made To Order | Yes |
| Seat Width | 57.5 in and 146.05 cm |
| Qty On Hand | 18 |