Enjoy the stately look of our Foster Sofa in a conveniently loveseat size. The padded frame and thick seat and back cushions provide all the necessary comfort while this smaller size fits easily in any space. Wide legs add a luxurious final touch. This design adds a level of grandeur wherever it goes. Four throw pillows let you coordinate the sofa easily with surrounding décor.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26 in and 66.04 cm |
|---|---|
| Ba | 47.5 in and 120.65 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge border with welt |
| Cubes | 91.67 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1213-CS5 |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 1213-010 |
| Fabric Shown | 1213-010 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Featuredwaysku | B5175G |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 40 |
| Overall Product Width | 71 |
| Product Style | Traditional |
| Product Type | Loveseat |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Seat Width | 47.5 in and 120.65 cm |
| Shipping Weight | 170.0 |
| Total Shipping Weight | 170.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Exposed wood legs. | Yes |
| Nailhead trim on arm and base. | Yes |
| Rolled arms. | Yes |
| Two throw pillows. | Yes |
| Optionlink | B5175, B5175G, B5175X, B5175Y and B5175YX |
| Depth | 44 in (111.76 cm) |
| Height | 40 in (101.6 cm) |
| Qty On Hand | 10 |
| Width | 71 in (180.34 cm) |