Clean lines and graceful curves blend modern and traditional shaping for the Ventura right arm chair. The arm gently swoops from a tall back and then takes a straight line to the floor. A deep seat cushion and box-edge bordered back pillow provides the ultimate in comfort. This chair is part of the Ventura sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25.50 in and 64.77 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge border with topstitch |
| Com | 9.2 |
| Cubes | 39.38 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2024 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P3535A |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Ventura Fabric Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 34.00 |
| Overall Product Width | 38.00 |
| Product Name Search | Ventura Fabric Right Arm Chair |
| Product Type | Right Arm Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 22.75 in and 57.79 cm |
| Seat Height | 17.25 in and 43.81 cm |
| Shipping Weight | 85.0 |
| Total Shipping Weight | 85.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | P3530, P3532Y, P3536Y, P3537Y, P3538Y, P3540, P3541Y and P3542Y |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–li-FHJA4–/nsibgh99zqeltnbqzwue.pdf |