You’ll experience the comfort of floating on a cloud as you relax on the Sky chair. Featuring recessed legs, a low, deep profile and sophisticated flare arms, the Sky chair offers a modern look that’s like a breath of fresh air. Surround yourself in lofty, luxurious comfort with a removable, reversible seat and back cushion filled with a premium hypoallergenic polyester fill that feels just like down. With hundreds of fabric choices, you can design the Sky chair to perfectly stand out or complement your home.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Sky |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Non-Power, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 24.50 |
| Carton Weight | 110 lb |
| Product Weight | 110 lb |
| Carton Volume | 24.500 |
| Carton Weight | 110.000 lb |