Comfort and class in one chic silhouette. Sloped wooden arms and forged, gunmetal-finished legs frame cushy feather-blend seating covered in top-grain leather, striking great tonal balance between warm and cool.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 20 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 44.09 lb |
| Volume (cu. ft.) | 22.25 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.63 m³ |
| Color | Palermo Cognac, Gunmetal, Toasted Ash Solid |
| Material | Top Grain Leather, Iron, Solid Ash |
| Dimensions (Imperial, inch) | 28.50″w x 36.00″d x 33.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 72.4 cm w x 91.4 cm d x 83.8 cm h |