Fine curves meet tailored upholstery, atop a 360-degree swivel. Performance fabrics are specially created to withstand spills, stains, high traffic and wear, ensuring long-term comfort and unmatched durability.
Product Details
| Weight (kg) | 27 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 59.52 lb |
| Volume (cu. ft.) | 21.19 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.6 m³ |
| Color | Surrey Olive |
| Material | 76.8% Cotton, 23.2% Polyester |
| Dimensions (Imperial, inch) | 30.25″w x 31.00″d x 32.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 76.8 cm w x 78.7 cm d x 81.9 cm h |