The Marley swivel chair has a sharply modern style defined by bold and curving lines. The tight back upholstery offers deep comfort and smoothly pivots on a 360-degree movement. The wood base is available in any cerused upholstery finish.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Back Pillow | (1) Tight back |
|---|---|
| Com | 3.8 |
| Created | 10/21/2024 |
| Cubes | 28.36 |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Finish Shown | WDF – 689 Portobello – Cerused |
| Overall Product Height | 31.00 |
| Overall Product Width | 27.50 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 24.00 in and 60.96 cm |
| Shipping Weight | 81.0 |
| Total Shipping Weight | 81.0 |
| Website Material | Fabric |
| Modern style | Yes |
| Swivel mechanism hidden by cerused wood base in choice of select finishes | Yes |
| Tight back and seat | Yes |
| Motion Type | Swivel |
| Depth | 36.25 in (92.08 cm) |
| Height | 31.00 in (78.74 cm) |
| Width | 27.50 in (69.85 cm) |
| Qty On Hand | 24 |
| $modifiedat | 20241021032159 |