Geometric lines and a unique square base define a modern style for the Marni return swivel chair. Finding its inspiration in a classic club chair, the profile is sleek and shapely with padded arms and back. The textured wooden base offers a smooth swivel and return.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 27.50 in and 69.85 cm |
|---|---|
| Ba | 22.25 in and 56.52 cm |
| Created | 10/24/2024 |
| Cubes | 25.39 |
| Fabric | 1711-100 |
| Fabric Shown | 1711-100 |
| Finish Shown | WDF – 634 Tadon – Cerused |
| Overall Product Height | 27.75 |
| Overall Product Width | 34.25 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22.00 in and 55.88 cm |
| Shipping Weight | 93.0 |
| Total Shipping Weight | 93.0 |
| Website Material | Fabric |
| Modern style | Yes |
| Plinth return-swivel base | Yes |
| Tight back | Yes |
| Track arm | Yes |
| Seat Width | 22.25 in and 56.52 cm |
| Com | 5.8 |
| Depth | 31.25 in (79.38 cm) |
| Height | 27.75 in (70.48 cm) |
| Width | 34.25 in (87 cm) |
| Qty On Hand | 17 |
| $modifiedat | 20241024054034 |