An aerodynamic sweep of German silver sets the Miles leather swivel chair apart. Embossed in a croc pattern, the silver back is complemented by the swivel base that offers a smooth 360-degree turn. Soft leather creates a balance of comfort and style in a tightly upholstered look.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 20.5 in and 52.07 cm |
|---|---|
| Ba | 23 in and 58.42 cm |
| Col | 36.2 |
| Leather | 218-002 |
| Leather Shown | 218-002 |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 32 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Leather |
| Seat Width | 23 in and 58.42 cm |
| Depth | 35 in (88.9 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Width | 32 in (81.28 cm) |
| German Silver finish only | Yes |
| Modern barrel chair | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Tight back | Yes |
| Qty On Hand | 44 |