The Orleans chair gives new life to classic forms, combining attributes of both ladderback and wingback designs. Fully upholstered in leather for maximum comfort, the chair features a tight seat and low-profile flared arms. Exposed tapered legs add a distinctly modern touch. This timeless and transitional look blends seamlessly with a variety of styles.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 19 in and 48.26 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Col | 72.5 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Leather | 218-002 |
| Leather Shown | 218-002 |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 30 |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 20.5 in and 52.07 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Shipping Weight | 65.0 |
| Total Shipping Weight | 65.0 |
| Website Material | Leather |
| Modern style | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Tight back | Yes |
| Low track arm | Yes |
| Depth | 32.5 in (82.55 cm) |
| Height | 36 in (91.44 cm) |
| Width | 30 in (76.2 cm) |
| Qty On Hand | 12 |