The Palisades chair exhibits fine craftsmanship and a distinctly modern styling. Elegant sloped arms and sleek tapered legs add to the sophisticated appeal of this piece, while welt trim and welting accentuate the graceful curves and clean lines. Tapered legs capped in metal ferrules provide a chic finishing touch. This chair delivers a luxurious, modern aesthetic.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 25 in and 63.5 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 7.6 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Date Introduced | January 2019 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 31.5 |
| Product Name Search | Palisades Fabric Chair |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 85.0 |
| Total Shipping Weight | 85.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 25 in and 63.5 cm |
| Shaped track arm | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Tapered feet with ferrule | Yes |
| Tight back | Yes |