Cozy and casual yet stylishly relevant, the Quinn chair exudes an effortless vibe that harmonizes with any decor. Gently sloping track arms sit atop black recessed legs to make a statement, while plush, sink-in back and seat cushions ensure that comfort never gets compromised. Create the perfect, relaxed look for your living space with your choice of upholstery fabrics, including performance and sustainable options.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Quinn |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 24.33 |
| Carton Weight | 81 lb |
| Product Weight | 81 lb |
| Carton Volume | 24.330 |
| Carton Weight | 81.000 lb |