The art of lounging gets elevated with the Oliver chair, designed for those who cherish comfort without compromising on style. With wide track arms that cascade down onto black recessed legs and a clean-lined silhouette, Oliver seamlessly blends a timeless transitional aesthetic with a casual and inviting feel. Customizable in your choice of fabric, Oliver is bound to be your ideal relaxation zone.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Oliver |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 24.33 |
| Carton Weight | 81 lb |
| Product Weight | 81 lb |
| Carton Volume | 24.330 |
| Carton Weight | 81.000 lb |