Modern design takes a classic turn with the Rigby leather swivel chair. Deep, buttonless diamond tufting covers the entire chair, bringing a subtle elegance while enhancing comfort and cushioning. A swivel accommodates multiple focal points in a room. Available in a fine selection of luxurious leathers, this armless, low-profile accent chair is a versatile and stylish choice for the luxe living space.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Style | Armless |
|---|---|
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Cubes | 39.6 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Date Introduced | April 2017 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | 360SLCO |
| Instock | Yes |
| Leather | 145-077 |
| Leather Shown | 145-077 |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 33.5 |
| Overall Product Width | 34.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Rigby Leather Swivel Chair |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Fully Made |
| Qty On Hand | 19 |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 27.5 in and 69.85 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Width | 34.5 in and 87.63 cm |
| Shipping Weight | 85.8 |
| Total Shipping Weight | 85.8 |
| Website Material | Leather and Wood |
| Armless | Yes |
| Buttonless diamond tufting | Yes |
| Modern style | Yes |
| Tight back | Yes |
| Swivel base | Yes |