With a curvy silhouette and classic rolled arms, thick-cut top-grain leather brings a fresh feel to vintage-inspired accent seating, with an airy iron cradle base for a beautiful balance of scale.
Product Details
| Weight (kg) | 24 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 52.91 lb |
| Volume (cu. ft.) | 26.17 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.741 m³ |
| Color | Carson Black, Matte Ebony |
| Material | Top Grain Leather, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 35.00″w x 33.50″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 88.9 cm w x 85.1 cm d x 78.7 cm h |