A modern take on a classic, the Terra swivel chair has inviting plump cushions, supported by a smooth swivel base. Sloping and curved arms further the sophisticated yet understated look making this versatile swivel chair perfect for a formal or casual space.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Ba | 23 in and 58.42 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Chaise Depth | 32 in and 81.28 cm |
| Com | 6.8 |
| Cubes | 30.58 |
| Cushion Content Details | Polyester Fibers |
| Cushion Product Name | Fiber |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P1362SA |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 32.5 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | BPF – Insert |
| Seat Depth | 25 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 23 in and 58.42 cm |
| Depth | 39 in (99.06 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Width | 32.5 in (82.55 cm) |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Transitional style | Yes |