Designed to deliver sophistication with unmatched comfort, the Addison loveseat features elegant tailoring and modern touches. Clean piping along the arms and back showcases the quality upholstery work, while fiber back pillows and spring down cushions provide luxurious support. Track arms and tapered legs provide a contemporary edge.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.5 in and 62.23 cm |
|---|---|
| Ba | 55 in and 139.7 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge border with welt |
| Com | 16 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | B1485A |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 66 |
| Product Name Search | Addison Fabric Loveseat |
| Product Type | Loveseat |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 180.0 |
| Total Shipping Weight | 180.0 |
| Website Material | Fabric |
| Track arms with welt | Yes |
| Elegant tailoring with modern touches | Yes |
| Tapered wood legs | Yes |
| Seat Width | 55 in and 139.7 cm |
| Cubes | 70.49 |