The stately Foster loveseat offers comfortable support with an air of traditional grandeur. The plush cushions invite relaxation, while rolled arms, nailhead trim and wide bun feet exude refinement.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26 in and 66.04 cm |
|---|---|
| Ba | 47.5 in and 120.65 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge border with welt |
| Com | 17.3 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | B5175A|B5175G |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 40 |
| Overall Product Width | 71 |
| Product Name Search | Foster Fabric Loveseat |
| Product Type | Loveseat |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Shipping Weight | 170.0 |
| Total Shipping Weight | 170.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 47.5 in and 120.65 cm |
| Round feet | Yes |
| Traditional style | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Nailhead trim | Yes |
| Rolled arm | Yes |
| Cubes | 96.98 |