Clean lines and graceful curves blend modern and traditional shaping on the Ventura swivel chair. The arms gently swoop from a tall back and then take a straight line to the smooth swivel base. A deep seat cushion and box-edge bordered back pillow provide the ultimate in comfort.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25.00 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 25.50 in and 64.77 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge border with topstitch |
| Cubes | 32.66 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1548-SC2 |
| Date Introduced | October 2023 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1548-020 |
| Fabric Shown | 1548-020 |
| Instock | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Optionlink | P3502S |
| Overall Product Height | 33.00 |
| Overall Product Width | 35.50 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Ventura Fabric Swivel Chair |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 34.75 in and 88.27 cm |
| Seat Height | 17.00 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 95.0 |
| Total Shipping Weight | 95.0 |
| Website Material | Fabric |
| Curved track arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Made To Order | Yes |
| Motion Type | Swivel |
| Seat Width | 25.5 in and 64.77 cm |
| Qty On Hand | 9 |