The Foster loveseat brings comfortable support with an air of traditional grandeur. The plush cushions invite relaxation, while a rolled arm, nailhead trim and wide bun feet exude refinement. With its fine leather upholstery and gracious scale, this loveseat offers grand but livable style.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26 in and 66.04 cm |
|---|---|
| Ba | 48.5 in and 123.19 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge border with welt |
| Col | 157 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion Leather |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | 5375LO|5375LMO |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 39 |
| Overall Product Width | 72 |
| Product Name Search | Foster Leather Loveseat |
| Product Type | Loveseat |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SCLE4 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 175.0 |
| Total Shipping Weight | 175.0 |
| Website Material | Leather |
| Seat Width | 48.5 in and 123.19 cm |
| Nailhead trim | Yes |
| Rolled arm | Yes |
| Round feet | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Traditional style | Yes |
| Cubes | 73.89 |