The Bliss sectional offers a deep seat and back that are crafted with relaxation in mind. Part of the Plush collection of incredibly comfortable seating, this sectional can be configured with loveseats, armless chairs, corner chairs and ottomans for an almost endless number of configurations.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 28 in and 71.12 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (8) Tight back |
| Cubes | 216.76 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 1354-002 |
| Fabric Shown | 1354-002 |
| Kitted Skus | P7430A, P7430A, P7432A, P7441A, P7442A |
| Number Of Seat Cushions | 7 |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 160.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | P7430A Bliss Armless Chair, P7432A Bliss Corner Chair, P7441A Bliss Right Arm Loveseat and P7442A Bliss Left Arm Loveseat |
| Product Type | Sectional |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 25.5 in and 64.77 cm |
| Seat Height | 15.5 in and 39.37 cm |
| Shipping Weight | 495.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 495.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | P7431A, P7435A and P7436A |
| Sectional Skus | P7430A, P7432A, P7441A and P7442A |
| Transitional style | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Welt detail | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Tight back | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–cG4mD00d–/frrp50u3xeb6l2iffewg.pdf |
| Marketing Labels | Bliss Sectional Tear Pad.pdf |
| Depth | 160.5 in (407.67 cm) |
| Height | 28 in (71.12 cm) |
| Qty On Hand | 6 |
| Width | 160.5 in (407.67 cm) |
| Hidden feet | Yes |