Lakewood’s slim frame and tapered arms add contemporary coziness to any family room. Plush cushioning and flared arms ensure your family years of relaxing comfort ahead.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Lakewood |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), 2-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (20H x 20W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 40.16 |
| Carton Weight | 90 lb |
| Product Weight | 90 lb |
| Carton Volume | 40.160 |
| Carton Weight | 90.000 lb |