The Marcourt banquette reimagines a classic design for modern times. With an ultra-high back and track arms, it provides a deeper level of intimacy than traditional banquette seating. A padded back and spring down cushion offer enduring support. Welt trim accents the clean lines, adding an extra touch of refinement.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 50.5 in and 128.27 cm |
|---|---|
| Ba | 66.5 in and 168.91 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 15.4 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Date Introduced | October 2010 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Made To Order | Yes |
| Nailhead Shown | NF – 10 Nickel |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 50.5 |
| Overall Product Width | 73 |
| Product Name Search | Marcourt Fabric Banquette |
| Product Type | Banquette |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 21.5 in and 54.61 cm |
| Seat Height | 20.5 in and 52.07 cm |
| Shipping Weight | 220.0 |
| Total Shipping Weight | 220.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 66.5 in and 168.91 cm |
| Nailhead trim | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Block feet | Yes |
| Modern style | Yes |