Prominently rolled arms and a padded front rail give Patterson its welcoming appearance. Overstuffed seat and back cushions on a large frame make it difficult to resist curling up on this piece. Fluted bun feet and optional nailhead trim add the finishing touches to Patterson.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Patterson |
|---|---|
| Features | 2-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), Nailhead Trim, Custom Wood Finish, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather with welt (20H x 20W)2 square feather with welt (20H x 20W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 50.91 |
| Carton Weight | 142 lb |
| Product Weight | 142 lb |
| Carton Volume | 50.910 |
| Carton Weight | 142.000 lb |