A modern update of a 19th century English classic, the Tarleton loveseat combines graceful curves and an angled back to create an iconic shape. Refined details like pleating across the low rolled arms exemplify quality craftsmanship. The turned wooden feet establish elegance from the floor up.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 52.5 in and 133.35 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Knife-edge with welt |
| Com | 17.8 |
| Cubes | 56.47 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Date Introduced | October 2015 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | B4265G |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 39.5 |
| Overall Product Width | 69.5 |
| Product Name Search | Tarleton Fabric Loveseat |
| Product Type | Loveseat |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 25 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 21 in and 53.34 cm |
| Shipping Weight | 140.0 |
| Total Shipping Weight | 140.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 52.5 in and 133.35 cm |
| Low rolled arm | Yes |
| Traditional style | Yes |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Turned feet | Yes |