Casual and sleek contemporary lines, the Bastille leather manual recliner is premium leather with rich hand-antiquing.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Cubes | 38.67 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion Leather |
| Date Introduced | October 2016 |
| Division | Upholstery |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Leather | 232-052 |
| Leather Shown | 232-052 |
| Made To Order | No |
| Motion Type | Manual |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Optionlink | 103RL |
| Overall Product Height | 37 |
| Overall Product Width | 32 |
| Product Name Search | Bastille Leather Recliner |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Recliner |
| Productionplant | Fully Made |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SCLE4 – Insert |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 19.5 in and 49.53 cm |
| Seat Width | 21.5 in and 54.61 cm |
| Shipping Weight | 105.0 |
| Total Shipping Weight | 105.0 |
| Website Material | Leather and Wood |
| Transitional style | Yes |
| Block feet | Yes |
| Manual recliner | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Tight back | Yes |
| Track arm | Yes |