The Barnes sectional takes the best of traditional design and updates the look for more modern living. A rolled arm has a sleeker style, block feet are slightly tapered, and the details are tailored to perfection. The result is a transitional style that is balanced and beautiful.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 197.25 |
|---|---|
| Fabric | 1373-200 |
| Fabric Shown | 1373-200 |
| Finish Shown | WDF – 664 Java – Cerused |
| Kitted Skus | B2130M, B2132M, B2141M, B2142M |
| Pieces Shown | B2130M Barnes Armless Chair, B2132M Barnes Corner Chair, B2141M Barnes Right Arm Loveseat and B2142M Barnes Left Arm Loveseat |
| Product Type | Sectional |
| Roomtype | Living |
| Sectional Skus | B2130M, B2132M, B2141M and B2142M |
| Shipping Weight | 445.0 |
| Total Shipping Weight | 445.0 |
| Website Material | Fabric |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 138.75 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Rolled arm | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Arm Height | 27 in and 68.58 cm |
| Seat Depth | 25 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Back Pillow | (7) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Depth | 108.75 in (276.23 cm) |
| Height | 35 in (88.9 cm) |
| Number Of Seat Cushions | 6 |
| Qty On Hand | 11 |
| Width | 138.75 in (352.43 cm) |
| Block feet in Java Cerused finish | Yes |