The ultimate in deep relaxation, the Lioni chair features fine leather upholstery and power motion technology. With an attached bustle back pillow, power headrest and power footrest, it offers a range of luxurious seating positions. A single USB port gives the option to recharge while reclining.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power Footrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 26.5 in and 67.31 cm |
|---|---|
| Ba | 24.5 in and 62.23 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back with pop-up headrest |
| Cubes | 37.39 |
| Date Introduced | April 2020 |
| Division | Upholstery |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Instock | Yes |
| Leather | 330-010 |
| Leather Shown | 330-010 |
| Made To Order | No |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 44 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Lioni Leather Power Motion Chair |
| Product Type | Power Motion Chair |
| Productionplant | Fully Made |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 150.0 |
| Total Shipping Weight | 150.0 |
| Website Material | Leather and Wood |
| Key arm | Yes |
| Power footrest & pop-up headrest | Yes |
| Transitional style | Yes |
| USB port | Yes |
| Tight back | Yes |
| Wall-away recline | Yes |
| Wooden block feet in Mocha finish | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Seat Width | 24.5 in and 62.23 cm |
| Qty On Hand | 40 |