The stately Foster sofa offers comfortable support with an air of traditional grandeur. The plush cushions invite relaxation, while rolled arms, nailhead trim, and wide bun feet exude refinement. Throw pillows complement the sofa and surrounding decor.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26 in and 66.04 cm |
|---|---|
| Ba | 75 in and 190.5 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Box-edge border with welt |
| Com | 24.5 |
| Cubes | 98.8 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Featuredwaysku | B5177A|B5177G |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 40 |
| Overall Product Width | 97.5 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Seat Width | 75 in and 190.5 cm |
| Shipping Weight | 210.0 |
| Total Shipping Weight | 210.0 |
| Website Material | Fabric |
| Box-edge pillow | Yes |
| Nailhead trim | Yes |
| Round feet | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Rolled arm | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Traditional style | Yes |
| Depth | 44 in (111.76 cm) |
| Height | 40 in (101.6 cm) |
| Width | 97.5 in (247.65 cm) |