The Rory swivel chair showcases modern comfort in a pared-down style. Lightly padded and angled arm panels act as a stylish connector to the back and arms. A deep cushion, knife-edge back pillow offers comfort, while a smooth swivel base gives a 360-degree turn.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 26.5 in and 67.31 cm |
|---|---|
| Ba | 28 in and 71.12 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge without welt |
| Com | 10.5 |
| Cubes | 31.11 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P7852SA |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 30.5 |
| Overall Product Width | 36 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 22.25 in and 56.52 cm |
| Seat Height | 16.75 in and 42.55 cm |
| Shipping Weight | 85.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 85.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 28 in and 71.12 cm |
| Depth | 38 in (96.52 cm) |
| Height | 30.5 in (77.47 cm) |
| Width | 36 in (91.44 cm) |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
| Track arm | Yes |
| Transitional style | Yes |