Straight lines are softened with gentle curves on the Lars sectional, complementing the wide track arms and bold silhouette. Plushly deep seat cushions and box-edge weltless bordered back pillows craft a comfort destination. Wide block feet take a stance in textured wood.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (7) Fiber, Box-edge border with topstitch |
| Cubes | 167.10 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Date Introduced | April 2024 |
| Division | Upholstery |
| Finish Shown | WDF – 634 Tadon – Cerused |
| Kitted Skus | 1230LO, 1232LO, 1241LO, 1242LO |
| Leather | 344-020 |
| Leather Shown | 344-020 |
| Marketing Labels | Lars Leather Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 6 |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 142 |
| Pieces Shown | 1230LO Lars Armless Chair, 1232LO Lars Corner Chair, 1241LO Lars Right Arm Loveseat and 1242LO Lars Left Arm Loveseat |
| Product Name Search | Lars Leather Sectional |
| Product Type | Sectional |
| Productionplant | Plant 12 |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 16 in and 40.64 cm |
| Shipping Weight | 476.0 |
| Total Shipping Weight | 476.0 |
| Website Material | Leather |
| Box-edge bordered back pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Track arm | Yes |
| Wooden block feet in Tadon Cerused finish | Yes |
| Companion Skus | 1235LO and 1236LO |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–7ViC00CP–/udkpicw3vanw1u7swtzu.pdf |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Sectional Skus | 1230LO, 1232LO, 1241LO and 1242LO |
| Instock | Yes |
| Qty On Hand | 14 |