Stylish and modern with deep, comfortable seating, the Mila sectional achieves unprecedented comfort and timeless style. Natural fabric combines with relaxed tailoring to deliver a look that is both casual and sophisticated. Sleek tapered legs contribute to the contemporary appeal of this plush sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.5 in and 57.15 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (8) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Cubes | 289.55 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Fabric | 1109-012 |
| Fabric Shown | 1109-012 |
| Finish Shown | WDF – 762 Smoky Grey |
| Kitted Skus | P6430C, P6430C, P6430C, P6432C, P6438C, P6441C |
| Marketing Labels | Mila Plush Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 7 |
| Overall Product Height | 33.5 |
| Overall Product Width | 137 |
| Pieces Shown | P6430C Mila Armless Chair, P6432C Mila Corner Chair, P6438C Mila Left Arm Chaise and P6441C Mila Right Arm Loveseat |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 500.0 |
| Total Shipping Weight | 500.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | P6437C and P6442C |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–LbKL-9cl–/ffscmc1qqndowg0capmf.pdf |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Sectional Skus | P6430C, P6432C, P6438C and P6441C |
| Track arm | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 137 in (347.98 cm) |
| Height | 33.5 in (85.09 cm) |
| Width | 137 in (347.98 cm) |
| Box-edge pillows | Yes |