Stylish and modern with deep, comfortable seating, the Mila right arm chaise achieves unprecedented comfort and timeless style. Natural fabric combines with relaxed tailoring to deliver a look that is both casual and sophisticated. Sleek tapered legs contribute to the contemporary appeal of this plush chaise.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.5 in and 57.15 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 10.7 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2019 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | P6437A|P6437C |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Mila Plush Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 33.5 |
| Overall Product Width | 35.5 |
| Product Name Search | Mila Fabric Right Arm Chaise |
| Product Type | Right Arm Chaise |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 46 in and 116.84 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 110.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 110.0 |
| Website Material | Fabric |
| This frame can be used as a stand-alone item. | Yes |
| Companion Skus | P6430, P6432Y, P6438Y, P6441Y and P6442Y |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–LbKL-9cl–/ffscmc1qqndowg0capmf.pdf |
| Cubes | 59.55 |