The ultimate in deep relaxation, the Aldo armless chair combines a sophisticated, supremely comfortable design with modern technology. As the recline function is engaged, the waterfall seat becomes a power footrest while the headrest also raises and lowers. This chair is part of the Aldo power motion sectional.
Features
| Power Footrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Cubes | 27.83 |
|---|---|
| Fabric | 1000-021 |
| Fabric Shown | 1000-021 |
| Finish Shown | WDF – 788 Aged Grey |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 31 |
| Overall Product Width | 30 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Armless Power Motion Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 142.8 |
| Total Shipping Weight | 142.8 |
| Website Material | Fabric |
| Back Pillow | (1) Tight back with pop-up headrest |
| Companion Skus | B332RO, B335RO, B336RO, B341RO and B342RO |
| Depth | 42 in (106.68 cm) |
| Height | 31 in (78.74 cm) |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–Ni1HYECK–/tm3nslkvuc9leb7zvqxq.pdf |
| Marketing Labels | Living_Aldo PM Sectional.pdf |
| Width | 30 in (76.2 cm) |
| Block feet | Yes |
| Component of sectional that was named winner of an ISFD Pinnacle Award for furniture design | Yes |
| Modern style | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Tight back | Yes |
| USB port | Yes |
| Wall-away recline | Yes |
| Productionplant | Plant 12 |
| $modifiedat | 20230417085349 |
| Qty On Hand | 144 |