Straight lines are softened with gentle curves on the Lars corner chair, complementing the bold silhouette. A plushly deep seat and box-edge weltless bordered back pillows craft a comfort destination. This chair is part of the Lars sectional.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 31.35 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 634 Tadon – Cerused |
| Leather | 344-020 |
| Leather Shown | 344-020 |
| Marketing Labels | Lars Leather Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 28.00 |
| Overall Product Width | 39.50 |
| Product Type | Corner Chair |
| Productionplant | Plant 12 |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23.00 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 16.00 in and 40.64 cm |
| Shipping Weight | 105.0 |
| Total Shipping Weight | 105.0 |
| Website Material | Leather |
| Back Pillow | (2) Box-edge border with topstitch |
| Companion Skus | 1230LO, 1235LO, 1236LO, 1241LO and 1242LO |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–7ViC00CP–/udkpicw3vanw1u7swtzu.pdf |
| Depth | 39.50 in (100.33 cm) |
| Height | 28.00 in (71.12 cm) |
| Qty On Hand | 27 |
| Width | 39.50 in (100.33 cm) |